Embed

SGK (SOSYAL GÜVENLİK KURUMU)HİZMET SORGULAMA İŞLEMLERİ:

Sosyal Güvenlik Kurumu, baş harflerinden alıntı yapılarak kısaca sgk şekliyle bilinmektedir. Devlet tarafından çeşitli güvenlik kurumlarının aynı çatı altında birleştirilmesinden oluşturulmuştur. Eski Sosyal sigortalar kurumu (SSK) ve Bağkur bu kapsama alınmıştır.Sgk sorgulama

Amaç, vatandaş adına çalışma hayatının sağlık ve güvenlik hizmetlerinin sağlıklı ve kısa yoldan işlerliğini sağlamaktır. Sosyal devlet olma özelliği bunu gerektirmektedir. Bu sayede vatandaşlara devlet güvencesi altında faydalı hizmetler götürülür. Bunlar; sağlık hizmetinden yararlanma ve çalışma hayatının sona ermesinden itibaren vatandaşın kendi adına bağlanacak olan emeklilik primine hak kazanabilmesidir.
Rahat ve güvenli bir şekilde hayatını sürdürebilmek her sosyal devlet vatandaşının en doğal hakkıdır. Sosyal güvenlik kurumu(sgk) kuruluşundan bu güne kadar kendini yenileyen ve devlet garantisi altında hizmet veren bir kurumdur. Bu hizmetlerden faydalanmak isteyen kişilerin mutlaka sosyal güvenlik numarası kaydının bulunması gerekir. Bütün işlemler bu numara üzerinden yapılmaktadır. Bu sayede kişiler kendi hayatlarını garantiye alır, aynı zamanda da geçindirmek zorunda oldukları eş ve çocuklarını, anne babalarını da koruma altına alarak onların da sağlık olanaklarından faydalanmasını sağlarlar. Şüphesiz ki sosyal güvence vatandaşın en önemli dayanağı ve desteğidir.

Çalışma hayatına başlanıldıktan itibaren çalışılan kurum tarafından kişiler mutlaka sigorta kapsamına alınmalıdır. Çalışanlar bu konuya çok önem vermeli ve kendilerini sigorta güvencesi altına almayan işyerlerinde çalışmamalı ya da bunları şikayet etmelidir. Bilindiği gibi vatandaş kimlik numaralarından kayıtlara kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Bu numara vasıtasıyla kişiler diledikleri yerde kayıtlı bulundukları sgk’ nınimkanlarından yararlanırlar.

Çalışanlar, çalıştıkları işyerinde çalıştığı iş gününe ve aldıkları maaşın şartlarına uygun olarak ödenmiş olan sigorta primlerine göre hizmetlerden faydalanıyor, aynı zamanda işveren de devlete olan vergisini de ödemiş olduğundan artı katma değer sağlanıyor.

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !